Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
RING, 18K guld, 3 carréslipade rubiner, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,16 ctv, London 1991, stl 17 mm, vikt 3,2 g, lätt slitage på rubinerna.
RING, 18K guld, 14K guld, silver, granater, stl ca 18,25 mm, vikt 12,5 g, granater med nagg.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1983, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
STIGBERT, brosch, 18K guld, odlade pärlor, 3 rubiner, 3 safirer, Stockholm 1959, mått 2,6 x 3,5 mm, vikt 4,5 g, två stenar har skador.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, åttkant och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, vikt 6,9 g, clips med stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 42 rosa safirer, längd 17,5 cm, vikt 22,8 g, skadade stenar och nagg förekommer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10, ca TW/VS-SI, mått 9 x 9 mm, vikt 2,2 g.
Smyckestillbehör Övrigt
DIAMANTTESTARE, testar även för syntetisk moissanit, batteri ingår, vikt 93,6 g, ca 15,5×4×2 cm, stenhållare.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, digital, mäter till hundradels gram, 13×8×2 cm, vikt 106,2 g, batterier (2 st AAA) inkluderas ej.
HÄNGE, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt gravyr, ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, mittstenen med inneslutning som når ytan, nagg på kulett samt natural på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12,5 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 94,9 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stift, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca Cr/SI-P, stl 16,25 mm, Gense, vikt 3,1 g.