Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
RING, 18K guld / platina, odlad pärla ca 4,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, 8 facetterade diamanter, stl 18 mm, vikt 3,0 g, skador och naturaler, svaga fattningar på de mindre stenarna.
PENTTI SARPANEVA, smyckeset, brons, collier, örhängen samt ring med justerbar storlek.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljanslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,7 g, skada vid rondisten.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,40 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-Cr/P, höjd 17 mm, vikt 1,8 g, safiren och några diamanter har nagg.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 10 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca Cr-TCa/SI, höjd 24 mm, vikt 2,3 g, en diamant har nagg på kuletten.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,30 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 16 mm, vikt 1,1 g, rubinen har slitna fasettkanter och några diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g.
Smycken Enstaka örhänge
MARLENE JUHL JORGENSEN, ett örhänge, sterlingsilver, briljantslipade bruna diamanter ca 0,06 ctv, mått 6,6 x 13,0 mm, vikt 0,6 g.