Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 0,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g.
RING, platina, droppslipad akvamarin, briljantslipade diamanter, stl 18,25+ mm, vikt 4,7 g, akvamarinen har en liten skada.
ARMBAND, vitmetall, granater, längd 17,5 cm, vikt 15,6 g, en sten saknas, flera stenar med nagg, limrester.
ARMBAND, gulmetall, granater, halvpärlor, längd 17 cm, vikt 33,5 g.en pärla saknas och två har skador, troligen Ungern.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
RING, 18K vitguld/guld, navetteslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW(F-G)/SI1, 8 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, tsavoriter ca 1,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g några tsavoriter med nagg och skador.
6 BÄGARE, silver, höjd 19 cm, troligen Iran eller Turkiet, total vikt ca 550 g, troligen fyllda.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/VS, längd 42,5 cm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TCr/VS, O Pettersson, Stockholm 1981, stl 19,25 mm, vikt 2,3 g.
Smycken Skjortknappar
2 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 små halvpärlor, G. Dahlgren & Co, vikt 2,1 g, etui med initialer H.A. på locket.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-CR/VS-SI, vikt 1,8 g, stift
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 prinsesslipade diamanter ca 0,82 ctv, W/VS, huggies, höjd 11,6 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K roseguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, onyx, svarta diamanter, längd 18 cm, vikt 7,1 g, briljant med nagg på kulett.