Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
ARMRING, förgyllt silver, granater, innermått 6,5 x 5,5 cm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 60,3 g.
ARMRING, förgyllt silver, granater, öppningsbar, säkerhetskedja, innermått 6,2 x 5,7 cm, vikt 34,2 g.
ARMRING, förgyllt silver, granater, innermått 5,5 x 6,1 cm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 35,7 g.
BROSCH, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/SI-P, längd 4,5 cm, vikt 4,1 g, en diamant har nagg och skador, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr/SI-P, vikt 0,8 ctv, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca TW/SI, stl 18,5 mm, Leif A Bäckman, Stockholm 1968, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar, en sten rör sig i fattning.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 rubeliter 0,52 ctv, 24 briljanter 0,20 ctv G(TW)/VS, stift
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/SI, Kå-Ce, Stockholm 2013, stl 17,25 mm vikt 2,7 g.
W.A. BOLIN, bägare, sterlingsilver, hamrad yta, jubileum 1796-1996, Stockholm 1997, höjd 40 mm, diameter 47 mm, vikt 49,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, med odlade sötvattenspärlor 7,4 mm, blå safirer 0,43 ctv, diamanter 0,02 ctv, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/VS-P, justerbar längd 16,17 och 18 cm, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 ametister 4,64 ctv, 20 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, blå safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 0,7 g.