Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, We-Be Guld, Stockholm 1984, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, diamanten har nagg på kuletten.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljant- och gammalslipad diamant ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/P, E. Olenfalk Guldatelje, Stockholm 1972, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
RING, 14K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, flera smaragder har nagg och skador.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/P, Stockholm 1998, stl 17 mm, vikt 2,4 g, diamanten är dimmig.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, tigeröga och färgade pärlor, krokar, längd 4,0 cm, vikt 16,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, sötvattenspärlor, mindre färgstenar, krokar, längd ca 48 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade rosa, ca 9,6 mm, stift, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosenkvarts, sötvattenpärlor, krokar, längd ca 4,0 cm, vikt 10 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, sötvattenspärlor, färgade grå, ca 7,0 mm, stift, vikt 1,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, diskformade sötvattenspärlor, färgade grålila, krokar, längd 3,3 cm, vikt 3,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, halvrunda, stift, vikt 3,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hjärtan, sötvattenspärlor, krokar, längd ca 4,0 cm, vikt 4,5 g.
BROSCH, silver, odlade pärlor, markasiter, mått 3,0 x 3,3 cm, vikt 7,7 g, limrester, en markasit saknas.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade sötvattenspärlor, stift, längd ca 32 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 2,7 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, lapis lazuli, 16 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-CR/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 4,3 g, huggies.