Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,34 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm.
ENGELBERT, pärlörhängen, 18K vitguld/guld, odlade pärlor ca 6 mm, bergkristaller, Stigbert, Stockholm 1955, höjd 26 mm, vikt 3,5 g, skruvmekanism.
ARMRING, silver, svart emalj, pärlor, antik, Wien Österrike, omkring 1900, 6x5 cm, vikt 33,5 g, några pärlor saknar, mindre skador samt slitage på emalj, lagning.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,2 g, snurrebussar i plast.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,80 ct, 98 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,3 g, svaga fattningar, safiren har små nagg, flera diamanter har skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, trädd på tråd utan knutar, längd ca 76 cm, mindre ytfel.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 13 mm, vikt 2,5 g.
HELALLIANS, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, Guldsmed Börje Samuelson, Stockholm 1963, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, diamanten har liten skada på paviljongen och rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Börje Samuelson, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr, några diamanter har slitna fasettkanter.