Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg och skador, safir med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-P, England, stl 17 mm, vikt 2,8 g, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hänge i 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, opal, längd 40 cm, vikt 5,6 g.
Ädelstenar Övrigt
CITRINER, 2st, olika slipning, 40,1 ctv, en sten har skada vid ena hörnet, båda stenarna har mindre nagg.
RING, 14K guld/platina, 5 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/P, 16 diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,6 g, flera diamanter har nagg och skador.