Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
COLLIER, sterlingsilver med fasetterade blå stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 20 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 56 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, höjd 20 mm, stift/clips, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, knappformade, ca 8 mm, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, navetteslipade blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/P, höjd 22 mm, stift/clips, vikt 6,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, lås i sterlingsilver, knutet, längd 46 cm, mindre ytfel.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, kvadratiska, matt finish, 15 x 15 mm, vikt 10,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, kluster om sju stycken, stift, mått ca 18 x 16 mm, vikt 7,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,5 cm, vikt 3,5 g.
SALTKAR, ett par med skedar, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1939, höjd 25 mm, längd 55 mm, totalvikt 35,8 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, Bengt Biörn, Västerås 1776, höjd 30 mm, diameter 57 mm, vikt 28,9 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stift, höjd 14 mm, vikt 2,9 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, Olof Yttraeus, Uppsala 1805, höjd 30 mm, diameter 60 mm, vikt 20,0 g, bucklor, monogram
MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, maskaronner, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1812, höjd 11 cm, längd 12,5 cm, vikt 113,5 g, monogram.
DOSA, silver, invändigt förgylld, oval med medalj från Kungliga Vitterhetsakademien, Olof Hellbom, Stockholm 1800, höjd 20 mm, längd 87 mm, bredd50 mm, vikt 100,3 g, bucklor.