Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
PÄRLCOLLIER, diskformade barocka sötvattenspärlor, trädd på tråd, utan knutar, längd 120 cm.
COLLIER, kulor av hematit, färgat snäckskal, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 60 cm.
ARMBAND, 18K guld, 6 smaragder, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, odlad pärla ca 5,8 mm, längd 18,5 cm, vikt 19,2 g, inneslutningar når ytan på smaragderna, en sjunde smaragd saknas.
Dosor-Etuier Etuier
CIGARRETUI, delvis förgyllt silver, cabochonslipad granat, träinredning, Hallberg, 1916, mått 18 x 12 x 7 cm, vikt 1164,2 g, fylld botten, skada i ett hörn och något skevt lock.
COLLIER, 14K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 46 cm, vikt 1,8 g.
RING, 14K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stift, höjd 7,8 mm, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, trolig ametist, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, TW-W/VS, Alton, Falköping 1974, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, ametisten är sliten.
HÄNGE, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS-SI, rubiner, mått 2,0 x 1,3 cm, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, knappformade, ca 8 mm, stift, vikt 1,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa/VS-SI stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg, slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, 61 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, Iduna, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS, Iduna, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ås i silver, längd 50 cm, vikt 12,3 g, låset saknar en pärla.