Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantsipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS, vikt1,4 g, stift.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, vikt 0,6 g.
COLLIER, 4-radig, facetterade smaragder, rubiner och safirer, ca 1100 st, justerbar längd, vikt 44,4 g, ej knutet.
CARMOSÉRING, förgyllt silver, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17+ mm, vikt 3,8 g, flera små nagg på safiren.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 14 mm, vikt 6,2 g, tre skadade diamanter.
COLLIER, bandagat, olikfärgad kvarts, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm, vikt 239 g, några kulor med skador.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek ca 13 x 7,5 cm, vikt 131 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
SYSKONRING, 18K guld, 2 blå zirkoner, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, zirkonerna med slitna fasetter/nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5+ mm, vikt 3,4 g
ÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka sötvattenspärlor, krokar, längd ca 4,7 cm, vikt 23,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K guld, Landstinget, längd 47 cm, knutet, vikt 25,2 g.
RING, 18K guld, färgstenar bl.a. ametist, citrin, granat, topas och peridot, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Guldfynd, stl 18 mm, vikt 5,8 g.