Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
Klubbad för
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, markasiter, svart sten, stift, längd ca 6,5 cm, vikt 9,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,7 g, stift.
K. ANDERSSON, tändstickask, silver, cabochonslipad blå sten, Stockholm 1922, mått 50 x 60 mm, vikt 27,0 g, små bucklor, stenen har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka sötvattenspärlor, krokar, längd 4,0 cm, vikt 9,9 g.