Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca R-TW/VS-SI, vikt 1,1 g, stift, en diamant med nagg på kulett, ena diamanten med stort bord och låg krona.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 mm, längd 78 cm, lås i 18K guld, vikt 35,1 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4,5-6 mm, 3 rader, längd 40 cm, lås i 18K vitguld, 8 smaragder där skador förekommer, 37,6 g, knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver, 2-radig, pärlor ca 7,7-7,9 mm, längd ca 42 cm, vikt 65,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16+ mm, vikt 2,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16+ mm, vikt 2,4 g, gravyr
RING, 18K guld, 3 fasetterade rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,0 g, rubinerna har inneslutningar som når ytan och nagg, några diamanter har nagg.
RING, 14K vitguld, blå safir, åttkantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, safiren har nagg och skada, svaga fattningar.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA TASH, ett örhänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, diameter 8 mm, vikt 0,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca River-Cr/SI-P, vikt 1,5 g, stift, ena diamanten är skadad och andra har litet nagg på kuletten och nagg i anslutning till inneslutning vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca-Light Yellow/VS, vikt 1,5 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten och inverterade naturaler vid rondsiten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct ca W(H)/VS, stl 17 mm, Schalins, vikt 5,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, smaragd, rubin, safir, 38 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, sneda fattningar.
CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 2,0 x 1,0 cm, vikt 2,0 g, safiren har mindre nagg på fasettkanter, en diamant har nagg.