Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, lapis lazuli, höjd 25 mm, venezialänk 70 cm, vikt 12,4 g.
ARMBAND, silver, vit kalcedon, Golde Kaplan, Stockholm 1954, längd 20 cm, vikt 44,0 g.
BROSCH, silver, grön kalcedon, jugend, Bernhard Hertz, mått 3,5 x 3,7 cm, vikt 6,5 g.
COLLIER, kulor av vit korall ca 0,4 - 1,5 cm, lås i 18K guld, längd 38 cm, vikt 30,7 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, något barocka odlade pärlor 3,2 - 6,9 mm, lås i silver med markasiter, längd 45 cm, ej knutet, vikt 13,7 g.
SMYCKESET, 3 delar, förgyllt silver, vit emalj, örhängen med skruvmekanism, örhängen med clips, brosch, Stockholm 1945, totalvikt 20,3 g, emaljskador.
HÄNGE, 18K vitguld, fasetterad almandingranat ca 1,00 ct, höjd 12 mm, vikt 0,8 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, ovala odlade sötvattenspärlor, 14K guld, blå safirer, 14 åttkantslipade diamanter, längd 45 cm, vikt 21,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,2 g.