Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Stjärnringen, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, diamant med nagg på rondist.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, Iduna, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5-5,5 mm, lås i 14K guld, behandlad jade, briljant ca 0,02 ct, längd 81,5 cm, vikt 29,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g,
H STRÖMDAHL, örhängen, 18K guld, odlade droppformade sötvattenspärlor ca 9-12 mm, vikt 3,3 g, krokar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, vikt 1,5 g, stift.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter 0,20 ctv enl gravyr ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g
ARMBAND, förgyllt silver, 100 safirer, 20 diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/P, längd 18 cm, vikt 19,8 g, flera diamanter och safirer med nagg och skador.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ca 11 mm, lås i förgyllt silver/silver, längd 19,5 cm, vikt 31,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,60 ct enligt gravyr, 6 briljantslipade diamanter 0,18 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g, sfaiten med nagg.
COLLIER, sterlingsilver, svart läderrem, Louise Viktorssons guldsmedsvekstad, Örebro, hängets höjd 40 mm.
SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, med lock, hänklar, Stockholm 1929, höjd 20 cm, längd 18,5 cm, vikt 255,4 g.