Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
COLLIER, hänge, flerfärgad jade, förgylt silver, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca CR-CA/P, hängets höjd 5,7 cm, skador, rosa stenkulor, 12,85 mm, längd ca 84 cm, lås förgyllt silver, låset är defekt.
COLLIER, 14K guld, färgad kalcedon, 9 fröpärlor, höjd 6 cm, längd 56 cm, vikt 7,7 g, 1 kalcedon är felvänd i fattningen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, ca W/IF, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, garantikort, nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 14K/18K guld, droppslipad citrin, filigranarbete, höjd 39 mm, ankarlänk 47 cm, vikt 6,3 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 -7,75 mm, lås i silver med odlad pärla, längd 40 cm, vikt 32 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/P1, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, liten skada i anslutning till inneslutning.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, 2 rosa safirer, stl 16,25 mm,vikt 6,5 g, ringen är i behov av omrodinering, safirer med slitage och nagg.
HÄNGE MED KEJDA, 18K vitguld, 80 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 50 cm, vikt 4,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 23 x 20 mm, krokar, vikt 15,5 g.
RING, 18K vitguld, spodumen ca 0,84 ct, 163 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,1 g, några med ytdefekter.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,39 ct, ca TCr/SI2, längd 10 mm ink ögla, vikt 0,8 g, diamanten har skada på kronan.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, längd 10 mm ink ögla, vikt 0,7 g.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI,stl 18 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamant med skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.