Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
RING, silver, med 5 ubytbara stenar, rosenkvarts, kalcedon, tigeröga, onyx blå och grön kalcedon, justerbar storlek, ask.
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/P, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, mittstenen har nagg på kuletten.
RING, 14K guld, 50 navett- och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,0 g, enstaka diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, slitna klor, en diamant är trasig.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, färgbehandlade, brun-orangea/VS, vikt 1,6 g, stift, ena diamanter har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, rosenslipad diamant, G Möllenborg, Stockholm 1851, stl 16 mm, vikt 1,7 g, bucklor på ringskena
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/P, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, höjd 24 mm, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, små nagg på kuletter.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 9,7 , gravyr, en diamant är skadad.
COLLIER, odlade blisterpärlor, trumlat lila glas, lås i sterlingsilver, längd 65 cm.