Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
RING, 18K guld, smaragd, 20 briljantslipade ca 0,83 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, smaragden har innelsutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/VS, slt 16,25 mm, vikt 2,1 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 14K guld, smaragdslipad rökkvarts ca 170 ct, innermått ca 12,7 x 11,5 cm, vikt 63,2 g, litet nagg på rökkvartsen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 6,51 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 18,7 g, två diamanter har små nagg på kuletten.
LORDRING, 18K guld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 15,1 g, smaragden har nagg, diamanterna har nagg på kuletten.
RING, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/P, längd 18 cm, vikt 21 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,90 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TW/VS, Bo Cedstam Guldsmed, Stockholm 1969, stl 17,5+ mm, vikt 4,6 g, en diamant är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, ca W(H)/SI2, garantibevis, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.
C.G HALLBERG, örhängen, 18K guld, Stockholm 1875, höjd 40 mm, vikt 4,3 g, etui, utbytta skruvlås stämplade Strömdahls 1936.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 st briljantslipade diamanter ca 3,13 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 7,6 g, enstaka med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, 438 briljantslipade diamanter ca 15,47 ctv, ca TW-W/VS-SI*, halvstel modell, längd ca 40 cm, vikt 76,6 g, enstaka diamanter med ytdefekter, delvis svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6-6,5 mm, lås i 14K vitguld, odlad pärla, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 56 cm, vikt 62,3 g, extra distanser och pärlor för tillverkning av armband medföljer.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, längd 40 cm, vikt 9,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCa(L)/P1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr(H-J)/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 41 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING ,18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm vikt 2,9 g, svaga nedslitna klor
BESTICKSERVIS, silver, 62 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 8 kaffeskedar, 2 smörknivar, potatissked, serveringssked, såsslev, osthyvel, GAB, totalvikt 2432,4 g, i lindor.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 6,6 g, några diamanter har nagg och skador.