Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TW(G)/VVS1, Diamond Control certifikat 11256, förseglad i plastficka.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 2,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 st briljantslipade diamanter ca 4,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g, några diamanter med mindre skador samt naturaler.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 st briljanterslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 7,6 g, enstaka med mindre nagg.
ÖRRINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 2,6 g.
ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, onyx, syntetiska safirer, antik, tidigt 1900-tal, längd 17 cm, vikt 23,7 g, slitage, skadat lås, enstaka av onyxerna och safirerna saknas och flera har nagg och skador, några diamanter har små nagg.
RING, ca 9K guld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct ca TCa/P2, briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca Ca(M)/VS, stl 19 mm, vikt 13,2 g. diamanten på 0,52 ct har ett stort nagg/skada på rondisten och ett litet nagg på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,18 ct, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g,
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rubin, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, 2 rubiner, höjd 5 cm, vikt 11,0 g, en rubin med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g,
HELALLIANS, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca W-CR/SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g, slitage.
Visa varaSmycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,1 g.