Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
ARMBAND, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,4 g, en skadad diamant.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 13 mm, kedja 40 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 25 mm, vikt 5,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca TCr-CR/VS, stift, höjd 18 mm, vikt 5, g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-CR/VS-SI, ca stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 20 baguetteslipade safirer ca 2,94 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, enstaka stenar med nagg.
RING, 18K guld, rubiner, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 19 mm, vikt 11,6 g, enstaka rubiner med nagg.
RING, 18K guld, grön turmalin, C G Hallberg, Stockholm 1938, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, några skadade klor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd ca 11 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, flerfärgade behandlade safirer ca 3,58 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, med fat, silver invändigt förgylld, godronnerad, Stockholm 1830, höjd 10 c, diameter 16,5 cm, vikt 588,1 g, monogram på fatet.
K ANDERSON, stop, silver, på kulfötter, lock, invändigt förgylld, Stockholm 1930, höjd 24 cm, vikt 1277,8 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade fasetterade bergkristaller, safirer, 16 åttkantslipade diamanter , Mandelstam, stift, höjd 35 mm, vikt 10,1 g, originaletui.
CARMOSÈRING, 16K guld, delvis rodierat, ovalslipad mörkblå safir ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, en diamant har liten skada, safiren har nagg.
ARMBAND, 18K guld, delvis rodierat, cabochonslipade färgstenar bland annat safir, rubin, kalcedon, topas och krysoberyll kattöga, briljant- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Light Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 12,1 g, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.
RING, 18K guld, delvis rodierat, behandlad jadeit, 33 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.