Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,56 ctv, ca Cr(J)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, krysopras, lapis lazuli, förgyllt sterlingsilver, påse.
JAN DAHLBERG, collier, sterlingsilver delvis förgyllt, metall, rosenkvarts, odlade pärlor, blå färgad kalcedon, blå sten, längd ca 88 cm.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS-SI, rubiner, en rubin är skadad, stl 18 mm, vikt 19,5 g, slitage, en rubin som sitter på undersidan av ringen är trasig, 2 diamanter är trasiga (stora skador)
EFVA ATTLING, ring, Wide & Stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,3 g.
GEORG JENSEN, ring, Magic, nr 1314, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW-W/VS, Regitze Overgaard, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g.
CHOPARD, ring, Happy diamonds, Love, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g.
CHOPARD, ring, Happy diamonds, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv , stl 15,25 mm, vikt 6,1 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 518, Marcia, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 7,2 g, originaletui, ytterkartong.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Infinity, sterlingsilver, höjd 21 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 4,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armring, nr 473A, Sphere, sterlingsilver, onyx, design Regitze Ovargaard, mått 64 x 52 mm, vikt 13,9 g.
GEORG JENSEN, jubileumsbrosch, sterlingsilver, bärnsten, nr 42, Danmark, diameter 50 mm, vikt 25,2 g, 1 bärnsten har mindre slitage.
GEORG JENSEN, brosch, nr 224, sterlingsilver, cabochonslipad månsten, Danmark 1933-1944, längd 30 mm, vikt 3,9 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 13, sterlingsilver, Danmark efter 1945, mått 52 x 39 mm, vikt 17,4 g.
BORGILA, hänge med kedja/brosch, sterlingsilver, blått glas, design Rickard Waterval, Stockholm 1982, höjd 25 mm, längd på kedjan 50 cm, signerad, vikt 12,4 g, etui, nagg, kedja ej original.
GEORG JENSEN, brosch, nr 250, sterlingsilver, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, mått 39x39 cm, vikt 18,8 g.
BENGT LILJEDAHL, brosch, sterlingsilver, rutilkvarts, Stockholm 1968, mått 42 x 53 mm, vikt 20,6 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 612C, sterlingsilver, onyx, höjd 20 mm, stift, vikt 3,7 g.