Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
DIAMANT, briljantslipad, 0,48 ct, TW(G)/VVS1, Diamexpertise certifikat 5626 från 1970-talet, förseglad i plastficka.
DIAMANT, briljantslipad, 0,48 ct, TW(G)/VVS1, Dimond Control certifikat 11287 från 1978, förseglad i plastficka, nagg på pavlijongen.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TW(G)/VVS2, Diamond Control certifikat 11284 från 1978, förseglad i plastficka.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TW(G)/VVS2, Diamond Control certifikat 11258 från 1978, förseglad i plastficka.
DIAMANT, briljantslipad, 1,00 ct, TW(G)/VS1, HRD certifikat 008529 från 1978, förseglad.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, litet nagg på kulett.
COLLIER, 18K guld / vitguld, briljant ca 0,43 ct ca TW/VS, ormlänk, längd 45 cm, vikt 6,8 g, mindre klämskada på kedjan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 7,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 17,4 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,56 ctv samt 114 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv varav mittstenarna ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 3,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv varav mittstenarna ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,8 g, mittstenar med skada på rondist.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,25+ mm, vikt 2,2 g.
LAPPONIA, örhängen, The Touch, 18K guld/platina, Björn Weckström, stift, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 2000, stl 17,25+ mm, vikt 3,7 g.