Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 st briljantslipade diamanter ca 3,45 ctv, ca W-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g, enstaka med mindre nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 15 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, peridot, 27 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS-SI, Smyckes Verkstaden, Stockholm 2015, stl 18 mm, vikt 15,5 g, etui.
ÖRHÄNGEN med påhängen, 18K guld, peridot, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 40 mm, vikt 10,4 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1955, höjd 35 mm, vikt 16,0 g, skruvmekanism. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med mindre nagg och ytskador.
TAPIO WIRKKAALA, hänge, Silver Moon, sterlingsilver, N. Westerback, Finland 1973, vikt 30,4 g, hängets höjd 13 cm, vikt 30,4 g, saknar den yttersta ringen, buckla (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, storlek 17,25 mm, vikt 2,4 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 19 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med mindre ytskador.
GÖRAN KUHLIN, Hänge/Kedja, sterlingsilver, rund fasetterad bergkristall, Göteborg år 1974-75, hängets höjd 5 cm, kedjans längd 59,5 cm, total vikt 46,2 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, silver, bergkristall, signerad, Alton, Lidköping 1970, 5x6,5 cm, vikt 37,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,05 ct, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,9 g.
COLLIER, jaspiskulor ca 20x15 mm, dobbar som passar till Ole Lynggaardlås, längd 47 cm, vikt 156,4 g.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds Icon Square, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VVS, serienr. 83289620, stift, vikt 8,8 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, Infinity, nr 452, längd ca 19 cm, vikt 64,7 g.