Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, vikt 3,7 g, diameter 10,6 mm, för dobbar, även en collier med dobbar, kulor av lapis lazuli, längd 49 cm, diameter 10 mm, vikt 78,4 g.
ARMRING, sterlingsilver, signerad av Staffan Thelin, 1990, stel, öppen, bredd 40 mm, vikt 49,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
REY URBAN, 4 st skålar, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1987, höjd 38 mm samt 46 mm, vikt 307 g totalt.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 14 mm, vikt 1,7 g, stift.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, årssmycke 2003, clips/stift, vikt 13,8 g, originalask.
REY URBAN, collier, sterlingsilver, Stockholm 1987, stavlänk, längd ca 80 cm, vikt 59,8 g. (d)
RING, sterling silver, delvist förgyllt, ben, design Anette Kraen, Danmark Odense, stl, 16,25 mm, vikt 18,2 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, sterlingsilver, vit emalj, stift, höjd 11,5 mm, vikt 2,9 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, modell 1990, sterlingsilver, höjd 27 mm, kedja ca 45 cm, vikt 11,2, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,3 g, en diamant har mindre nagg på kuletten, inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,17 ct, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, mittstenen med ytdefekt.
TIFFANY & CO, armband, Diamonds By The Yard,sterlingsilver, briljantslipade diamant 0,05 ct, TW/VS, design Elsa Peretti, längd 15,5 cm, vikt 0,9 g, påse, etui.