Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 st briljantslipade diamanter ca 2,47 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g, enstaka diamanter med mindre nagg, visst slitage.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade briljanter ca 0,83 ctv, Brown/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,2 g, några diamanter med ytdefekter.
ELMQVIST & ROLL, collier, lås i sterlingsilver, kvarts, längd ca 85 cm, vikt 199,4 g
LAPPONIA, manschettknappar, Goldstones, 14K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland 1967, mått 16 x 13,5 mm, vikt 15,6 g.
Silver Vas
ERIK LÖFMAN, vas, silver, höjd 20 cm, Markström Uppsala, 1978, exemplar 5 av 10, vikt 677,8 g.
BVLGARI, ring, B. zero, Anish Kapoor, stål/18K roséguld, stl 17 mm, (54), vikt 10,3 g, originaletui.
BVLGARI, ring, B-Zero 1, 18K roséguld, vit keramik, 3 band, stl 16 mm (50), vikt 9,3 g, oringinaletui, ytterkartong.
BVLGARI, ring, B-Zero 1, 18K vitguld, 2 band, stl 17,5 mm (55), vikt 11,4 g, originaletui utan kudde, rodiering har släppt.
EFVA ATTLING, ring, Kärlek & stars, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g.
CHOPARD, ring, Happy diamond, So Happy,18K vitguld, vit sten, briljantslipad diamant 0,05 ct, refnr. 826232-1612, serienr. 6090357, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Clown, 18K guld, rubin 0,08 ct, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, refnr. 79/5053-20, serienr. 9645496, längd 59 cm, vikt 18,6 g.
BVLGARI, hänge med kedja, Parantesi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 46 cm, vikt 14,8 g.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamond, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VVS, refnr. 79/6772, serienr. 6090398, längd 42 cm, vikt 8,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 64 svarta diamanter ca 4,65 ctv, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW/VS, Af Forselles, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
CHOPARD, armring, Happy diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, refnr. 85/4353, serienr. 2125042, 61 x 52 mm, vikt 20,6 g.