Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, något stelt på vissa ställen.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, rökkvarts, citrin, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Stockholm, höjd 35 mm, vikt 11,8 g, citrinen har små repor.
ALLIANSRING, 18K guld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, några diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, 14K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 67 mm, vikt 5,0 g, några diamanter med nagg.
ARMRING, silver, bergkristall, Thord Alvholm Jönköping 1963, diameter 63 mm, vikt 72,5 g.
LAPPONIA, brosch, Etyde, 18K guld, odlade pärlor, Finland, mått 3,3 x 3,4 cm, vikt 14,0 g.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, smaragdslipad citrin ca 160,0 ct, Stardust collection, Mandelstam, mått 61 x 53 mm, vikt 73,8 g, originaletui.
GEORG JENSEN, brosch, nr 339, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 57 mm, vikt 17,9 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 325, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 55 mm, vikt 15,3 g.