Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 14 mm, vikt 3,0 g, huggies.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, Snakes, 8 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv ca TW/VS, vikt 5,2 g, originaletui, ytterkartong och certifikat från 2019.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, GIA report 6212754345, stl 16,5 mm, Gunnar Fahlström, 2016, vikt 6,2 g, originaletui.
Visa varaSmycken Armring
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, 1993, serienummer K74489, stl 17, vikt 33,2 g, slitage, skruvmejsel, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 7,55 ctv, ca TW-TCr(F-I)/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g, en del diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW-W/P, längd 18 cm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter är skadade.
GEORG JENSEN, brosch, nr 256, sterlingsilver, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, mått 45 x 35 mm, svenska importstämplar, vikt 15,2 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 9A, sterlingsilver, Danmark efter 1945, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
PETRA SCHOU, brosch, sterlingsilver, Stockholm 2001, diameter 59 mm, vikt 42,2 g, ask.
LANTZ, collier, stelt, sterlingsilver, Stockholm 1974, innermått10,3 x 10,5 cm, vikt 41,3 g.
ALTON, collier, stelt, sterlingsilver, öppningsbart, Falköping 1975, mått 13,5 x 12,2 cm, vikt 34,9 g.
PENTTI SARPANEVA, collier, silver, Finland, höjd 72 mm, längd på kedjan 62 cm, vikt 36,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, modifierad briljantslipad diamant 0,55 ct, ca TW(F)/SI2, Celebration Fire Diamond certifikat CD20-AHDAZx utfärdat av PGGL i Kanada, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, klarheten är bedömd som SI1 på certifikatet men bedöms av Kaplans som SI2.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, skadad bergkristall ca 8,7 mm, signerad, Lund 1960, stl 15,25 mm, vikt 4,4 g, storleksändrad, originaletui. (d)
ERIK GRANIT, armring, sterlingsilver, bergkristall, öppningsbar, Finland 1973, mått 59 x 52 mm, vikt 36,1 g.
WALDEMAR ATELJÉ, hänge med kedja, silver, bergkristall, design Stigbert, Skara 1973, höjd 50 mm, längd på kedjan 43 cm, totalvikt 25,5 g, bergkristallen är skadad, kedja ej original.