Avslutad | Klockor – Lördag 7 augusti 2021
Klockor Omega
OMEGA, De Ville, "Ille de France", Cal 1378, Serie nr. 51399199, Ref nr. MD 195.0077.2, Boett nr. 195.0077.2 (LL), herrur, 30 x 30 (35) mm, doublé (20 micron), quartz, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1987.
Klockor Rado
RADO, Centrix, Serie nr. 13177559, PIC nr. R30927153, Ref nr. 01.115.0927.3.015, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03532, cert, juli 2018, box, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. E302429, Cal 2135, Verk nr. 1551392, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, utbytt urtavla, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D.18-O5/468 B, ca 1990, box, ytterkartong.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 1670, silver, ankargång, defekt, ca 1897, etui (Linderoth, Drottninggtan 28, Sthlm).
Klockor Fickur
MERMOD FRÉRES, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 120078, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, ca 1915, läderpåse, etui (Ola Green, Ur&Optik affär, Huskvarna).
Klockor Fickur
FICKUR, 48 mm, Boett nr. 64725, silver, duplexgång (crab tooth), centrumsekundvisare, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1860.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos S Regatta, Cal ML 162 (SW 200-1), Serie nr. 043/125, Ref nr. PT6019-CAB01-330-1, seglarkronograf, herrur, 45 mm, kolfiber/stål, automatisk, safirglas, skadad urtavla, vridbar innerring, gummiband, originalspänne i svart stål, cert, februari 2017, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 043/125).
Klockor Rado
RADO, DiaMaster, Serie nr. 12990641, PIC nr. R14089103, Ref nr. 01.218.0089.3.010, damur, 33 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03852, cert, november 2018, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time, Cal ETA 7750, Serie nr. H480239, Ref nr. 79280 P, Boett nr. 8110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62590-OP4/632 P, ca 2006.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, by L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal 7001 (Peseux), Boett nr. 8005 1 / 69980, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (rostskadad), integrerad armlänk, Ref nr. 226, ca 1975, box (skadad).
Klockor Omega
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77755677, Serie nr. 77755677, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. SU 345.0022, Boett nr. 145.0022/345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, cert, januari 2011, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Diamonds, Serie nr. 188495, Boett nr. G 4167 / 5177, damur, 24 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, "Happy Diamonds" (7 briljanter), diamantkransar (88 st. TW/VVS, ca 0,72 ctv), briljanter på boett (8 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), integrerat originallänk (18K gult/vitguld), totalvikt 31,4 gram, cert, december 1982, serviceetui.
Klockor Technomarine
TECHNOMARINE, TechnoDiamond (200M/660ft), Boett nr. SW 3712, kronograf (defekt), unisex, 39 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), skadad urtavla/glasring, diamantkrans (119 st.), integrerat läderband, originalspänne, 1 st. gummiband, ca 2005, box, ytterkartong.
Klockor Zenith
ZENITH, Pilot, Cal 120, Serie nr. 4774632, Boett nr. 716532, herrur, 35 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 115, Verk nr. 1304, Boett nr. 2126026 / R8445, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal 2280-781, Serie nr. 3626, Boett nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1998, box (ej komplett/skadad), ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Centrix, Serie nr. 13065081, PIC nr. R30931103, Ref nr. 01.115.0931.3.010, herrur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03534, cert, sepember 2018, box, ytterkartong.
Klockor Doxa
DOXA, herrur, 33 mm, Cal (Doxa), Boett nr. 6902 17 / 1223740, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1965, box.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust II, Chronometer, Ref nr. 116333, Serie nr. 537943E8, Cal 3136, Verk nr. 51Y0T649, Boett nr. 2410, herrur, 41 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk (se bilder/fördjupad information), viklås (Easylink), Ref nr. 72213-S0Z/775+S0Z, OBS: längd 183 mm, ca 2013.