Avslutad | Klockor – Lördag 7 augusti 2021
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 10888095, Boett nr. 13362 / 923541 (A.L.D), 9K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, gravyr, bucklor, boett signerad "Baume Made in England", läderband, ca 1958.
CERTINA, Calendar, Cal 28-451, Serie nr. 3479004, Boett nr. 79312 (HF), herrur, 36 mm, guld på stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1958.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 21272519, Ref nr. CD 168.0004, Boett nr. 168.004 (K.B), herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, "Tachymetre", Cal 134 (Zenith 400), Serie nr. 64603593, Boett nr. 1134901, kronograf, herrur, 39 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repa/nagg), datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0789, ca 1989, box, ytterkartong.
OMEGA, unisex, 31 mm, Cal 620, Serie nr. 20544032, Ref nr. MD 111,0022, Boett nr. 111.022 (C.B), doublé (skadad, 20 micron), manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1963.
INTERNATIONAL WATCH Co. IWC, Schaffhausen, GST, Cal 7922, Serie nr. 2791027, Ref nr. 3707-013, Boett nr. 2873022, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 2003, box.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos S (200m/660ft), Cal ML 112 (Sellita SW500), Serie nr. AU-32397, Ref nr. PT6008-SS002-330-1, Boett nr. PT 6008, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, originallänk, viklås, cert, juni 2020, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, Electronic, Cal 1555, Serie nr. 7075369, Boett nr. 107 T, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
ERNEST BOREL, herrur, 25,5 x 26 (36,5) mm, Cal , Boett nr. 33979 / 329048, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, monogram, fasta bandstift, läderband, ca 1955.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, Electronic, "Jumbo", Cal 150 (ESA 9162), Serie nr. 2181017, Boett nr. 3403 / 2079214, herrur, 38,5 x 42 mm, stål, stämgaffel, mineralglas (skadat), datum, skadad krona/ställaxel, integrerad originallänk, viklås, ca 1971.
Klockor Rado
RADO, Integral Lady, Serie nr. 06047176, Ref nr. R20488112, Boett nr. 153.0488.3, damur, 18 x 22 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04443, cert, juli 2020, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Nabucco (200m/660ft), "Base 1000", "BRIT Award 2014", Cal RW 5010 (ETA 7753), Serie nr. V387974, Ref nr. 7810-BK-BRT14, Boett nr. 7850, kronograf, herrur, 46 mm, svart PVD//titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, viklås, hörlurar, tillverkad 2014, ca 2014, box.
TISSOT, Quadrato, "Michael Owen", Serie nr. SKN-BC-14038S, Boett nr. T005517 A, kronograf, herrur, 39,5 x 36 (50) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. T005517A/RKN-S, ca 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 4038/4999).
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tradition, Serie nr. E614126, Boett nr. 5596, herrur, 31,5 x 41 (51) mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, gravyr, läderband, originalspänne, ca 2010.
Klockor Rado
RADO, True, Serie nr. 14155982, PIC nr. R27239152, Ref. nr. 01.115.0239.3.015, herrur, 39 mm, high-tech ceramic, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04787-K, cert, mars 2019, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Chronograph Lady, Cal 631, Verk nr. 3412703, Serie nr. 2169, Ref nr. Q1748401, Boett nr. 148.8.31, kronograf, damur, 37 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, briljantkrans (68 st. TW/VVS, ca 0,64 ctv), läderband, viklås, ca 2006, box, ytterkartong.
Klockor Oris
Klockor Rado
RADO, Florence, Jubilé, Serie nr. 10452567, Boett nr. 322.3762.2, damur, 23 x 29 mm, doublé, quartz, safirglas, diamanter på urtavlan (4 st. 8/8), urverk ej signerat, läderband, originalspänne i doublé, ca 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Cal 4564, Serie nr. 92722236, PIC nr. 123.20.35.60.08.001, Ref nr. DB 396.2011, Boett nr. 396.2011 (LL), herrur, 35 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1656/981, ca 2015, träbox.