Avslutad | Klockor – Lördag 7 augusti 2021
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Royal Flying Doctor Service, Cal 735 (SW 220-1), Serie nr. 3240594, Boett nr. 7672, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, cert, januari 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0594/2000).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16613 T, Serie nr. F962148, Cal 3135, Verk nr. 3 0409061, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-MA2/CL, ca 2005.
Klockor Nomos
NOMOS, Glashútte, Neomatik Minimatik, Cal DUW 3001, Verk nr. 7704, Serie nr. 1486, Ref nr. 1203, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, cert, december 2016, box, ytterkartong.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2225, Serie nr. 401219, Ref nr. 14790BA.OO.0789.BA.02, Boett nr. D43120-0533, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum (defekt, se fördjupad info), integrerad originallänk, viklås, längd 180 mm, totalvikt 155,9 gram, "Extrait De Registre", registrerad november 1994.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTATIN, Genève, fickur, 50 mm, Serie nr. 375600, Boett nr. 230955, silver (0,900), ankargång, bucklor, ca 1918, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Ergon, "Limited Edition 75 Pieces", Cal TEEA, Serie nr. D 41, Ref nr. EGP 40 G CH, kronograf, unisex, 40 x 50 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, integrerat läderband, viklås i 18K rosa guld, ca 2005, box. Limiterad och numrerad (Nr. 07/75).
BREITLING, Super Avenger Blacksteel, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2502623, Serie nr. 2502623, Ref nr. M13370, Boett nr. 4608 B5, kronograf, herrur, 48,4 mm, svarteloxerat stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (Diver Pro III), viklås (svart stål), ca 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1331/3000).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 9336782, Cal 2135, Verk nr. 434456, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-K1/468 B, ca 1986, box (skadad).
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 47205 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, defekt (går ej), läderband, viklås i doublé, ca 1990, box.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 220 TEEM, Verk nr. 149582, Serie nr. D3662, Ref nr. SD 40 S, Serie nr. D 3662, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadade visare, defekt (akut servicebehov), integrerad originallänk, viklås (defekt), Ref nr. MR 2.01, ca 2005.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, Ref nr. 116231, Serie nr. G139706, Cal 3135, Verk nr. 3 3429649, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63601-A0Y/RS, längd 180 mm, ca 2011.
Klockor Movado
MOVADO, Calendoplan, Cal 128, Serie nr. 1166206, Boett nr. 8137, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, innerlock, ca 1950, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 9438148, Cal 3035, Verk nr. 1537762, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H.18-K1/455, ca 1986.
OMEGA, Seamaster 300 m, Master Chronometer, "The 1957 Trilogy LTD", Cal 8806, Verk nr. 88984092, Serie nr. 88984092, PIC nr. 234.10.39.20.01.001, Boett nr. STZ006541 (LL), herrur, 38 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ006804, ca 2017. Limiterad och numrerad (Nr. 1434/3557).
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 853, Serie nr. 1632569, Boett nr. 1653882, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla/visare (renoverade), buckla bakboett (bortpolerad gravyr), läderband, ca 1962.
JAEGER-LE COULTRE, Odysseus, Cal 888, Serie nr. 2445856, Boett nr. 166.7.84, Nr. 215, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, ca 1990.
LONGINES, Chronometer, Cal 431, Serie nr. 50715303, Ref nr. 7950 3, Boett nr. 15 239123, herrur, 36,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare (lysmassa), läderband, originalspänne (doublé), ca 1970.
TAG HEUER, 3000 Professional (200 Meters, T Swiss Made T), Ref nr. 934.213, unisex, 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 305/31G, ca 1989.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, BC 3 Day-Date, Cal 635 (ETA 2836-2), Serie nr. 22-82999, Boett nr. 7500, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8 20 50, ca 2002.