Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan med 20 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 5,5 mm, vikt 1,4 g.
RING, silver,cabochonslipad mjölkkkvarts, stl 16,5 mm, Polen, vikt 10,8 g, stenen rör sig i fattningen.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv ca W/VS-SI, Jan Irmes Guldsmedja, 1976, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
Smycken Slät ring
FÖRLOVNINGSRING, 18K vitguld, höjd 1,6 mm, bredd 6 mm, vikt 8,9 g, stl 20,50 mm, kupad insida.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Ca-Light Brown/P, längd 19 cm, vikt 12,8 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 7,6 g, en diamant har litet nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld/guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, safiren har små nagg.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, Philip Artinian med fa Artinians Juveler, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,0 g, två diamanter har små skador på kuletten och två har slitage på fasettkanter.
HÄNGE, 18K guld, kula rosenkvarts ca 20 mm, år 1962, vikt 12,8 g, tillverkare och ortstämpel otydlig.
STRÖMDAHL, klackring, silver, troligen syntetisk stjärnkvarts med skadad blå foliering på baksidan, Stockholm 1952, stl 15,5 mm, vikt 12,1 g, stenen har repor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.
STRÖMDAHL, hänge/kedja, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 15,5 mm, längd 41 cm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk med 5 berlocker hjärtan, bredd 3,3 mm, längd 18 cm, vikt 3,9 g.
DAVID ANDERSEN, örhängen, sterlingsilver, röd emalj, Norge, höjd 32 mm, vikt 4,3 g, clips.