Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 7,0 x 7,0 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, längd 38-40 cm, vikt 2,2 g.
ENGELBERT, pärlcollier, 3 rader barocka odlade sötvattenspärlor, 18K guld, cabochonslipad ametist, fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1968, längd 40 cm, vikt 41,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, oval blå safir, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, diameter 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, diameter 16 mm, stift, vikt 6,5 g.
GEORG JENSEN, jubileumsbestick, 3 delar, sterlingsilver, cabochonslipad karneol, gaffel, kniv, sked, Danmark 1979, längd 15,3-16,6 cm, etui.
PENTTI SARPANEVA, collier, Kelo, brons, ametist, signerad P. Sarpaneva, Finland, längd 68 cm, vikt 46,0 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge med kedja, sterlingsilver, Mema, längd 43 cm, vikt 4,7 g, kedja ej original.
COLLIER, doserat, förgyllt silver, agat 6,3-15 mm, längd 52 cm, knutet, vikt 70,5 g.
CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, en briljantslipad och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, höjd 1,6 mm, vikt 1,1 g, några diamater skadade.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, 14 mm, ankarlänk 40 cm, 2,0 g.