Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
ERIK LÖFMAN, ljusstakar, silver, ett par, manschetter och fot med pärlbård, Markströms, Uppsala 1977, höjd 19 cm, total vikt 199,6 g, fyllningen är borttagen med mindre bucklor som följd.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, för fisk, silver, förgylld metall, Frankrike, omkring 1900, längd 20 cm, vikt 93,2 g.
SALTKAR, ett par, silver, blå glasinsats, 1900-tal, höjd 4 cm, 7,5x5 cm, mindre nagg på glasinsats, sked medföljer.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS-SI, Varberg 1988, stl 18 mm, vikt 4,7 g, ett par diamanter snurrar i fattningen.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, Lars Andersson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 5 gröna färgade diamanter ca 0,20 ctv, stl 14,75 mm, vikt 6,2 g, gravyr.