Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/P1, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter 2,32 ctv, Ca(M)/SI-P, Ge-Kå, Stockholm 1988, stl 18 mm, vikt 6,2 g,, diamanterna med skador.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 15,3 g, diamanten med nagg.
RING, 3 sammansatta ringar, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg vid kuletterna.
ARMBAND, 18K guld, topas, ametist, citrin, peridot, turmalin, Italien, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 278 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/P, stift, höjd 28 mm, vikt 11,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 2,41 ctv, ca TW-W/VS, doserat, längd 43 cm, vikt 21,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, topas, 16 briljanter 0,38 ctv, ca TW/VS-SI, längd 1,8 cm, vikt 1,5 gram.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 68 swiss- och briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv, ca Cr-Light Yellow/SI-P, enstaka diamanter i högre kvalitet, längd 19 cm, vikt 9,6 g, några diamanter har nagg och skador.
COLLIER, 18K vitguld, pärlemor, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ovala fasetterade peridoter, ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 14 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad rosa korall, 38 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/SI-P, längd 8,5 cm, vikt 6,3 g, clips, limrester.
ARMBAND, 18K guld, citrin, ametist, turmalin, peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd ca 17,5, vikt 8,1 g, färgstenar med små nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 18K vitguld med pärla och 8 diamanter, längd ca 90 cm.