Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,75-0,80 ctv, ca TCa(K-L)/VS, stift, vikt 1,4 g, ena örhänget med sned fattning.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 14 briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, nagg på stenar.
ENSTENSRING, 14K guld, briljant ca 0,90 ct, ca Light Brown/P, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en diamant med nagg på kronan.
RING, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g, en del diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift/clips, vikt 9,3 g, en diamant saknas.
PÄRLCOLLIER, doserat, något ovala odlade sötvattenspärlor 9,7-11,7 mm, lås i 18K vitguld med 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, längd 41 cm, knutet, vikt 59,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,43 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,0 g, smaragden har ytliga inneslutningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad blå safir ca 0,57 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 2,00 ctv, briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS stl 18,25 mm, vikt 19,0 g, fyra rubiner skadade, två med nagg, slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, hjärta, älde droppslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant är briljantslipad, några diamanter med nagg och mindre skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 21 mm, stift, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 10,5 x 11,5 mm, briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TCa/VS-SI, stift, höjd 40 mm, vikt 9,5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,56 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 3,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 3,15 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, några enstaka Piqué längd 18 cm, vikt 8,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, några enstaka Piqué, längd 18 cm, vikt 8,1 g, några diamanter snurrar något sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, svarta briljanter ca 0,80 ctv, längd 2 cm, vikt 8,8 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,56 ct, TW(F)/VVS2, IGI certifikat F1012365, plomberad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,63 ct, TW(G)/VS1, IGI certifikat F1072623, plomberad.