Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Borås 1999, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, svaga fattningar, gravyr.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,45 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, litet nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, svarta briljanter, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, 34 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 18 mm, vikt 6,7 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, en del diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18k guld/platina, kuddslipad obehandlad rosa safir 3,13 ct, CGTL certifikat A86578, rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, safir med inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld, spessartin granater, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, längd 38 cm, vikt 17,8 g, mittstenen har ett nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/P, Iduna, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med nagg och mindre skador, slitna fattningar.
RING, vitguld, morganit ca 5,0 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 9,5 g, porositet i guldet.
DIAMANT, 0,50 ct, briljantslipad, ca W(H)/VS, tjock rondist, diameter 4,69 mm, höjd 3,26 mm.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantsliapde diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, vikt 3,1 g, skev ringskena, storlek 19,5 mm, en diamant med nagg på kulett och en diamant med skadad kulett.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W-TCr/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, slitna klor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 20,2 g.