Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,85 ctv enligt gravyr, ca CA-LY/VS, nagg på kuletter, stl 16,5 mm, E. Olenfalk Guldateljé, Stockholm 1983, vikt 6,0 g.
RING, platina, 14 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca W-Cr/VS, Holm & Hallgren, Stockholm 1955, stl ca 14,25 mm, vikt 10,4 g, svaga fattningar, 2 diamanter med nagg på kulett, några diamantermed slitna fastettkanter, skev ringskena.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75-0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,0 g, mindre nagg på kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70+0,64 ct, ca Cr(J)/P2, stift, vikt 0,9 g, nagg och ytliga inneslutningar som bryter igenom ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 6,9 g, några stenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H) /VS-SI, stift, längd 2 cm, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, diameter ca 2 cm huggies, vikt 6,3 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, mörkblå safir ca 1,90 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Juvel-Magnus, Göteborg 1985, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, safiren har litet nagg på kronan och enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 1,90 ct, längd 50 cm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 1,94 ct, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, tanzaniten har litet nagg vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 94 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, några prinsesslipade diamanter rör sig något i fattnignen, några diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, vikt 1,2 g, stift, båda diamanterna har nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor, lås i 18K guld/platina, äldre kuddslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 16 gammal- och åttkantslipade diamanter, längd 52 cm, knutet, vikt 9,7 g, någon diamant skadad, i behov av omträdning.
RING, 18K guld, 9 åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr, nagg och små skador.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca W/SI1, GIA laserinskription 1238874041, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.