201 - 220 av 323
1...101112...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,85 ctv enligt gravyr, ca CA-LY/VS, nagg på kuletter, stl 16,5 mm, E. Olenfalk Guldateljé, Stockholm 1983, vikt 6,0 g.

Utrop: 22 500 kr

RING, platina, 14 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca W-Cr/VS, Holm & Hallgren, Stockholm 1955, stl ca 14,25 mm, vikt 10,4 g, svaga fattningar, 2 diamanter med nagg på kulett, några diamantermed slitna fastettkanter, skev ringskena.

6 500 kr

Utrop: 7 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75-0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,0 g, mindre nagg på kuletterna.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70+0,64 ct, ca Cr(J)/P2, stift, vikt 0,9 g, nagg och ytliga inneslutningar som bryter igenom ytan.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

2 DIAMANTER, droppslipade, 0,35 ctv, ca Faint Pink-Faint Brownish Pink/SI-P.

Utrop: 2 800 kr

MANCHETTKNAPPAR, 14K guld, 4 ovalslipade citriner ca 4,00 ctv, vikt 7,7 g.

Utrop: 3 100 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 6,9 g, några stenar har nagg och skador.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H) /VS-SI, stift, längd 2 cm, vikt 1,3 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, diameter ca 2 cm huggies, vikt 6,3 g.

Utrop: 6 300 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, mörkblå safir ca 1,90 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Juvel-Magnus, Göteborg 1985, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, safiren har litet nagg på kronan och enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 1,90 ct, längd 50 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 1,94 ct, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, tanzaniten har litet nagg vid rondisten.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 3 400 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 94 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, några prinsesslipade diamanter rör sig något i fattnignen, några diamanter har nagg.

Utrop: 45 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, vikt 1,2 g, stift, båda diamanterna har nagg på kuletten.

Utrop: 9 600 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor, lås i 18K guld/platina, äldre kuddslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 16 gammal- och åttkantslipade diamanter, längd 52 cm, knutet, vikt 9,7 g, någon diamant skadad, i behov av omträdning.

14 400 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, 9 åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr, nagg och små skador.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca W/SI1, GIA laserinskription 1238874041, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 6 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 9 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 9 000 kr