181 - 200 av 323
1...91011...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,26 ct, ca TCa(L)/SI1, 164 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, några sidostenar har nagg och skador.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g, diameter 7 mm.

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 10 000 kr

38 000 kr

Utrop: 38 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-Ca/VS-P, huggies, höjd 35 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 11 600 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 8 mm, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca LY/P, åttkantslipade diamanter ca stl 15,75 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har en skada på rondisten, slitna klor.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca Cr -TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6 g, enstaka diamanter med skador.

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, 20K guld, halva och buttonformade flodpärlor och halva odlade saltvattenspärlor, ca 2,5-6,7 mm, mått 3,7x3,7 cm, vikt 14,0 g, senare nål i 18K guld, etui.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, akvamariner ca 1,15 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,3 g, stift.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 10,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS, Ove Lundgren, Stockholm 1977, stl 17,75 mm, vikt 12,8 g, safir med nagg och sprickor, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca TW/VS,, 24 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 2,6 g, stift, avtagbar krans.

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med mindre ytskador.

Utrop: 7 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, diameter 17 mm, längd 40-42 cm, vikt 2,7 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 10,3 g.

Utrop: 8 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 4,8 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 navette- och 1 prinsesslipad diamant ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS2-SI1, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 4,85 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 9,1 g

Utrop: 58 000 kr

LORDRING, 18K guld, rund fasetterad blå safir, skadad, slitage, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-CA/SI, nagg på kulett, stl 17 mm, Eric Kämpes Guldsmedja, Stockholm 2001, vikt 13,3 g, porositet i guldet, skev skena.

7 200 kr

Utrop: 8 300 kr

BROSCH, 18K guld, camédam, 4 fröpärlor, mått 60 x 47 mm, vikt 24,9 g.

Utrop: 6 000 kr

TENNISARMBAND, 3-rader, 18K vitguld, 204 briljantslipade diamanter ca 3,21 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 18,3 g.

45 000 kr

Utrop: 49 000 kr