Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
COLLIER, 18K vitguld, 14 trapets- och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40-42 cm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade peridoter ca 6,16 ctv, 48 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 12,2 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.
ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, hjärta, 5-radig ankarlänk, 18K vitguld, 136 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 21,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med blå topaser 2,55 ctv, 36 briljanter 0,28 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 4 prinsesslipaded rubiner ca 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 rosa safirer ca 4,01 ct, längd 17,5 cm, vikt 8,6 g, några safirer med mindre nagg.
RING, 18K roséguld, 5 ovalslipade rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, antik, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, smaragd med slitna fasettkanter och repor.
RING, 14K guld, droppslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr(J)/SI2, trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 14K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/SI, längd 17,5 cm, vikr 17,8 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 14K guld, cabochonslipade smaragd, rubiner, safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18,5 cm, vikt 28,3 g, enstaka diamanter med nagg.
ARMRING, 18K guld, lapis lazuli, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, 58 x 48 mm, vikt 32,6 g.
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 7,32 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCa/VS, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1966, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, en sidosten har nagg vid rondisten, stjärnsafiren rör sig i fattningen och har inneslutningar som når ytan.