161 - 180 av 323
1...8910...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, 14 trapets- och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40-42 cm, vikt 1,7 g.

6 600 kr

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade peridoter ca 6,16 ctv, 48 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 12,2 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.

Utrop: 13 200 kr

ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 3,2 g.

14 200 kr

Utrop: 13 000 kr

Utrop: 12 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, hjärta, 5-radig ankarlänk, 18K vitguld, 136 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 21,9 g.

Utrop: 19 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med blå topaser 2,55 ctv, 36 briljanter 0,28 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,9 g.

Utrop: 6 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 8 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 4 prinsesslipaded rubiner ca 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 rosa safirer ca 4,01 ct, längd 17,5 cm, vikt 8,6 g, några safirer med mindre nagg.

13 200 kr

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K roséguld, 5 ovalslipade rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld/silver, strass, antik, stl 18,5 mm, vikt 4,2 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, antik, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g, smaragd med slitna fasettkanter och repor.

10 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, 2 briljanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K guld, droppslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr(J)/SI2, trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 84 000 kr

TENNISARMBAND, 14K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/SI, längd 17,5 cm, vikr 17,8 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 32 000 kr

ARMBAND, 14K guld, cabochonslipade smaragd, rubiner, safirer, 54 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18,5 cm, vikt 28,3 g, enstaka diamanter med nagg.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE, 14K guld, navettslipad diamant ca 0,65 ct, ca W(H)/P1, höjd 21 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 5 600 kr

ARMRING, 18K guld, lapis lazuli, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, 58 x 48 mm, vikt 32,6 g.

Utrop: 13 800 kr

CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 7,32 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCa/VS, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1966, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, en sidosten har nagg vid rondisten, stjärnsafiren rör sig i fattningen och har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 000 kr