Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
RING, sterlingsilver, rökkvarts 15,0 ct, Stardust collection, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 12,9 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 60 mm, vikt 3,9 g, originalask.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collection, Mandelstam, 20 x 17 mm, vikt 14,1 g, originaletui.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collection, Mandelstam, 19 x 16 mm, vikt 13 g, originaletui.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collction, Mandelstam, 22,3 x 18,3 mm, vikt 15,9 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 68 mm, vikt 5,7 g, originalask.
RING, 18K guld, rubin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, Juvelgrossisten, Stockholm 1999, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct, ca W/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1976, stl 17 mm, vikt 3,6 g, skadade klor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, bruna stjänsafirer, vita stenar, stift, höjd 10,2 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade mörka safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 11,7 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 1,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammal slipadediamanter ca 0,20 ctv, ca TCa/SI-P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd, 16 briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, smaragd med nagg och slitna fasetter, några diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, rubin, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, cs TW-W/P, stl 18,5 mm, vikt 3,1 g, rubin med slitna fasetter.
RING, 18K guld, smaragd, 6 briljanteslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserat, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 45 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI1, stl 17 mm, vikt 4,8 g, gravyr, Hallbergs, Stockholm år 2000.