Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad jaspis, kulor av rosenkvarts, krokar, längd 6,5 cm, vikt 25,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade snidade jadelöv, aventurinkulor, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 7 cm, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad howlite, fasetterad onyx, krokar, längd 6,5 cm, vikt 19,2 g.
RING, rodinerat silver, rubiner, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, svaga fattningar, nagg och skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, rosa odlade droppformade pärlor ca 12,1 mm, höjd 22 mm, krokar, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasettslipade ametister ca 7,0 x 9,0 mm, markasiter, stift, längd 4,0 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCa/VS-P, stift, vikt 1,4 g, stoppers i guld och vitguld.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 äldre briljnatslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, smaragd med skada, diamanter med nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek ca 8,8 x 5,9 cm, vikt 83 g.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 37,5/40 cm, vikt 1,5 g, diamanterna med nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, mittstenen med slöja, några diamanter med nagg och skador.
RING, 14K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
ARMRING, sterlingsilver, Birmingham 1883, mått 65 x 54 cm, vikt 36,2 g, bucklor, gravyr.