Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
RING, 18K guld, grön emalj, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 11,5 mm, lås i 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, låsets vikt 8,4 g, längd 40 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, graverad.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 briljantsliapde diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
CARMOSÈRING, 18K rodinerat guld, ovalslipad blå safir 0,49 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, safiren har nagg.
ENGELBERT, ring, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, Stigbert, Stockholm 1957, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 6,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 22 mm, vikt 3,1 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,7 g, diamanten har nagg och väldigt stora naturaler vid rondisten.
HÄNGE, silver, rosa stjärnsafir, rubiner, höjd 22 mm, vikt 2,3 g, stjärnsafiren har naturliga håligheter samt nagg i anslutning till inneslutning, flera rubiner har nagg och skador.
HÄNGE, silver, stjärnsafir, safirer, höjd 20 mm, vikt 1,9 g, stjärnsafiren har naturliga håligheter samt nagg i anslutning till inneslutning.
HÄNGE/KEDJA, silver, karneol, blå och grön kalcedon, glas, markasiter, höjd 75 mm, längd 51 cm, vikt 19,7 g, saknar en glassten.
COLLIER, lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
COLLIER, färgad howlite, odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
COLLIER, fasetterad och trumlad kvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 48 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 3,5-8,3 mm, doserat, lås i 18K guld, ametist odlade pärlor, längd 42 cm, vikt 32,1 g, etui.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, hänge i sterlingsilver med färgad cabochonslipad howlite, trädd på vajer, längd 42 cm.