Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 10-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 79,9 g, knutet.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå ovalslipad safir, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17 mm+, vikt 3,2 g, 2 stenar saknas, några stenar har nagg, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS, höjd 10 mm, kedja 42 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidad turkosa stenar, stift, vikt 1,0 g, 1 sten har limrester.
RING, 18K guld/silver, onyx, markasiter, stl 18 mm, vikt 5,4 g, skev ringskena, några stenar saknas.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g, nagg på safiren.
HELALLIANSRING, 18K guld, 44 fasettslipade blå safirer ca 0,35 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, Schalins, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.
BORDSSKEDAR, 12 st, silver, modell Vasa, GAB, Stockholm 1934-1956, totalvikt 427,9 g, 1 sked med gravyr.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 smaragder, stl 17 mm, vikt 2,1 g, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan.
TRESTENSRING, 9K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)P1, 2 briljanter ca 0,55 ctv, ca W-CR(H-J)/SI-P, mittstenen ligger snett i sin fattning, sidostenarna har nagg på rondisten och nagg på kuletten
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Cr-TCa/VS, F6S Jewelry, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VVS, längd 50 - 55 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, platina, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, diamanterna är något olika storlek och sitter snett i fattning, en diamant har små inverterade naturaler.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,27 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,3 g, nagg på kuletten.