Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
DRAKENBERG SJÖLIN, armband, 18K guld, Loving Heart Medium Single Bracelet, längd 16/17/18 cm, vikt 1,5 g.
SORGESMYCKE, örhängen, 9K vitguld/förgylld metall, fasetterad onyx, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-Ca/SI-P, mått 1,6 x 2,6 cm, vikt 8,5 g, stift i 14K vitguld, snurrebussar saknas, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 12 mm, huggies, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI, mått 8,4 x 9,4 mm, vikt 2,6 g, stift, två skadade diamanter, svaga fattningar varav en skadad fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalfasetterade rosa safirer ca 1,15 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade akvamariner ca 0,80 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 cv, stl 17 mm, vikt 2,6 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 43-45 cm, vikt 2,5 g, en sten med nagg på kulett samt inneslutning som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rubin ca 1,03 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 16 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca LY/SI2, 14 st briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 17+ cm, vikt 2,1 g, mittstenen har nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca W/SI, längd 37-39 cm, vikt 1,3 g, nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 st briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K/14K guld/platina, odlad pärla ca 6 mm, troligen vita safirer, stl 17 mm, vikt 1,9 g, pärlan har limrester, några stenar med nagg.
RING, 18K vitguld, 46 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 6,5 g, svaga fattningar, 1 sten skadad.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, hjärta, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, svaga fattningar.