Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter, diameter 27 mm, vikt 7,9 g, fåtalet stenar med nagg och skador.
PANDORA, armband, dubbelt, sterlingsilver, 7 berlocker, CZ, emalj, detaljer i 14K guld, diameter ca 5,5 cm, vikt 56,9 g, etui.
PANDORA, collier, sterlingsilver, hänge med detaljer i 14K guld, 6 svarta diamanter, längd 40 cm, vikt 35,6 g, etui.
BROSCH, 18K guld, emalj, AIK, gravyr, Hilding Albrektson 3 12 60, svensk mästare i tennis 1936 samt tidigare klubbmästare i AIK, höjd 22 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8,9 mm samt ca 3 mm, off round, lås i 18K vitguld, längd ca 85 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, undermåliga slipningar, på stenarna. nagg.
RING, 14K guld/gulmetall, granater, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, överdelen sitter något löst.