Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 81 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, mått 24 mm x 14 mm, vikt 1,2 g.
KISTA, silver, invändigt förgylld, öppningsbar, Portugal 1900-talets mitt, mått 56 x 48 x 28 mm, vikt 90 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,46 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, smaragden har inneslutningar som når upp till ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,31 ct, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCr/P, längd 40 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 76 st, rund blandslipning, 7,03 ctv, varierande storlekar, nagg, mindre skador.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, Kaplans Safir, Stockholm 1988, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Cr-TCa/VS-P, höjd 52 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, stl 16,75+ mm, vikt 4,6 g, diamanten rör sig i fattningen.
ALLIANSRING, 14K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, gravyr, en diamant har nagg vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/S-SI, längd 43 cm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 cv, längd 42 cm, vikt 3,5 g, estaka diamanter med skada och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad rubin ca 0,67 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd 41 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,25 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 2 g.