Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 st briljantslipade diamanter ca 5,01 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,3 g, enstaka med mindre skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/P1, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, mittstenen har tjock rondist och några sidostenar har nagg.
TORUN BÛLOW-HÛBE, collier och hängen, silver, natursten och rutilkvarts, höjd 7,5 och 9,5 cm, stl 15x11,5 cm, vikt 87,5 g. (d)
GEORG JENSEN, collier, nr 106, sterlingsilver, design Nanna Ditzel, längd 39 cm, vikt 126,6 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 5, sterlingsilver, cabochonslipade karneoler, Danmark 1933-44, längd 45 cm, vikt 39,5 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 102, sterlingsilver, Danmark 1933-44, höjd 59 mm, längd 60 cm, vikt 27,9 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 216, sterlingsilver, design Astrid Fog, längd 20 cm, vikt 58,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 250, sterlingsilver, design Arno Malinowski, mått 39x39 cm, vikt 18,0 g, liten buckla på nålen och ena hörnet.
GEORG JENSEN, brosch, nr 294, sterlingsilver, design Arno Malinowski, Danmark 1933-44, mått 36x36 mm, vikt 15,5 g.
JUST ANDERSEN, collier, nr 680, sterlingsilver, Danmark, stl 11,5x11,5 cm, vikt 69,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 7,2 g, stift, bygel.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, diameter 10,6 mm, vikt 3,0 g, collier med stenkulor ca 10 mm, längd 47 cm, dobbar, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, höjd 11,5 mm, vikt 2,8 g, stift, originaletui.
GEORG JENSEN, collier, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 42 cm, vikt 30,2 g, originaletui.