Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
RING, sterlingsilver, cabochonslipad akvamarin ca 2,5 ct, 9 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, Junk collection, Mandelstam, stl 16,5 mm, vikt 17,6 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, emalj, rubin, briljanter, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 12,2 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, månsten 11,58 ct, Mandelstam, öppen ringskena, stl 17,25 mm, originaletui.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,40 ct TW/VS, 12 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, originalask.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, smaragdslipad citrin ca 160,0 ct, Stardust collection, Mandelstam, mått 61 x 53 mm, vikt 73,8 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, Herlins Guldsmedja, 6 tahitipärlor ca 8 mm, längd 17 cm, rundankar, vikt 22,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad ljusblå topas 1,74 ct, Sten Karlssons Guldsmedja, Stockholm 1968, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 3,93 ctv, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med nagg.
GEORG JENSEN, kedja, rund ankarlänk, 18K vitguld, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g, originaletui, ytterkartong.
ENGELBERT, hänge med kedja, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 2,6 g.
ENGELBERT, enstensörhängen, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 25 mm, vikt 6,3 g, stift, några diamanter med naturaler och inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P. längd 16-18 cm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 43 cm, vikt 3,5 g.