Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter 1,55 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,1 g.
OLE LYNGGAARD, design string, flätat Mokuba silke, oxiderat sterlingsilver, längd 130 cm.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, oxiderat och förgyllt, arbetad yta, längd 70 cm, vikt 13 g.
CARTIER, armband, Trinity 18K trefärgat guld, ref CGB587, längd 18 cm, vikt 2,4 g, certifikat, original etui samt informationspapper.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/roséguld, baguettslipade diamanter ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-TCr/VS, kors, hängets höjd 36 mm, längd 42 cm, vikt10 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 20 cm, vikt 8,9 g.
ARMRING, 18K guld, oktagonalt slipad ametist ca 15,00 ct, Guldsmed S. Petersson I Söderhamn 1965, stl 6,5x5,0 cm, vikt 36,0 g, ametisten har små nagg.
LAPPONIA, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, Finland 1994, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
PASQUALE BRUNI, armband, 18K guld, mjölkkvarts, rökkvarts, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, öppningsbart, 5,7x4,8 cm, vikt 50,3 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 12 mm, huggies, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad månsten ca 47,56 ct enligt gravyr, 40 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 18,8 g.