Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
RING, platina, 3 safirer ca 1,41 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17 mm, vikt 5,9 g, en safir med inneslutning som når ytan, en safir med nagg på kulett.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 1,43 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 3,0 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,61 ctv, ca TW-Cr/P, längd 40,5 cm, vikt 16,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 25 mm, kedja 40 cm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 morganiter ca 0,87 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 7,5 mm, vikt 1,9 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, längd 44 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,26 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7,7 mm, vikt 2,0 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, kedja 44 cm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, rubin med naturlig hålighet på paviljongen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd ca 1,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 22 mm, kedja 44 cm, vikt 3,8 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa safir ca 0,61 ct, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 17 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,58 ct, briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 1,48 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,4 g, stift, ena smaragden med litet nagg, smaragder med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 3,48 ctv enligt gravyr, ca Cr-LY/SI-P, höjd 76 mm, vikt 18,0 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 baguetteslipade diamanter samt 36 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 7,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 41 briljanter ca 1,19 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, 4x2,5 cm, vikt 4,4 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 14 mm, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad svart diamant ca 3,60 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, svarta diamanten med inneslutningar som når ytan, limrester.