Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct enligt gravyr, ca W(H)/VVS-VS, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,83 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Khazzoum Guldsmdeja, Stockholm 2000, stl 17 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir 3,32 ct, CGTL certifikat A83686, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 4,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 12 - 12,5 mm, stift, vikt 7,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval South Seapärla ca 15 mm, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr/P, längd 45 cm, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kuddslipade safirer ca 1,61 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, huggies, höjd 26 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navett - och droppslipade safirer ca 6,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa-Ca/P, stift, höjd 44 mm, vikt 6,5 g, enstaka diamant med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,01 ct, Cr(J)/VVS 2, IGI certifikat 384951564, 375924646, stift, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, safirer ca 2,78 ctv, stl 17 mm, vikt 3,2 g, enstaka safirer med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca Cr -TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6 g, enstaka diamanter med skador.
ATELIER AJOUR, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm samt små barocka orientaliska pärlor, lås i 18K vitguld med kuddslipad rubin ca 1,20 ct samt briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm, längd 49 cm, vikt 25,3 g, rubinen har inneslutning som når ytan samt nagg och liten skada, enstaka diamanter har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv enligt gravyr ca TW-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/guld, sockertoppsslipad smaragd ca 4,11 ct, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10,3 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 32 mm, vikt 7,4 g.
TENNISARMBAND, 18 vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,02 ctv, TW-TCr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 2,57 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,89 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11,8 g, enstaka diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/SI, längd 17 cm, vikt 4 g.